enia jakość zębów, zgryz i naturalny kolor zęba, a następnie ustala z pacjentem najlepsze leczenie. Stomatolog kontroluje uzębienie pacjenta, samo leczenie stanowi podstawę.
Gabinet dentystyczny opiekuje się swoimi pacjentami począwszy od podstawowych sposobów higieny jamy ustnej i leczenia zębów po ich rekonstrukcje jak też specjalistyczne zabiegi odbudowujące aparat zębowy.
Nigdy bowiem nie mamy pewności czy
Są sytuacje, które powodują konieczność zmiany stomatologa - do którego chodziliśmy regularnie - na innego. Pierwsza wizyta u nowego dentysty może być oczywiście stresująca. Nigdy bowiem nie mamy pewności czy dany dentysta jest dobry czy też nie. Z tego powodu, pierwsza wizyta u nowego stomatologa nie powinna wiązać się z rozpoczęciem trudnego leczenia dentystycznego. Lepiej odwiedzić nowy gabinet dentystyczny z błahego powodu, zlecając dentyście - na przykład - zaplombowanie niewielkiego ubytku czy też usuniecie kamienia nazębnego.
Taka wizyta pozwoli nam się zorientować czy dany stomatolog jest dobry i nam odpowiada czy też nie. Rozpoczęcie skomplikowanego leczenia dentystycznego wiąże się z ryzykiem, że do dentysty - pomimo tego, że niekoniecznie nam odpowiada - będziemy musieli wracać, by mógł on zakończyć leczenie. Skomplikowane leczenie dentystyczne lepiej więc zostawić sobie na czas późniejszy i zaczynać je u danego stomatologa tylko wtedy, gdy uznajemy, że jest dobry i jego podejście do pacjenta nam odpowiada.
Leczenie zębów w narkozie. Kosztowne ale warte polecenia
Niejeden gabinet dentystyczny ma w swojej ofercie opcję leczenia zębów w narkozie. Taka forma leczenia wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, niekiedy jednak leczenie zębów w narkozie jest doskonałym wyborem. Tak jest między innymi, gdy pacjent obawia się stomatologa. Przy leczeniu zębów w narkozie można mieć pewność, że ani dolegliwości bólowe się nie pojawią ani nie będziemy wiedzieli co w trakcie leczenia stomatologicznego się działo.
Warto wiedzieć, że dentysta nie podaje narkozy. Robi to anestezjolog, który podczas wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym jest od jej początku do końca. Pacjent usypiany jest za pomocą zastrzyku dożylnego. Z reguły lekarz zakłada pacjentowi wenflon, przez który wygodnie podaje lekkie znieczulenie. Pacjent usypiany jest tylko na kilka minut. Na te chwile, w trakcie których odczuwałby dolegliwości bólowe związane z leczeniem stomatologicznym, po czym wybudzany. Przy tej formie leczenia - w przeciwieństwie do leczenia stomatologicznego bez narkozy - dentysta może wyleczyć kilka zębów, a nawet wszystkie, które leczenia wymagają.
Dentofobia i jej konsekwencje
Dla wielu osób wizyta u stomatologa wiąże się z panicznym strachem, lękiem nazwanym dentofobią. Czasami jest to związane z wcześniejszymi doświadczeniami. Niekiedy natomiast lęk ten jest nieuzasadniony i dotyczy nawet wizyt profilaktycznych, w trakcie których dentysta nie wykonuje żadnych zabiegów.
Systematyczne unikanie wizyt u stomatologa nie jest jednak rozwiązaniem. Może prowadzić do rozwoju próchnicy, a nawet utraty uzębienia. Może wpłynąć również na zmniejszenie pewności siebie z powodu nieestetycznego wyglądu uzębienia.
Gabinet dentystyczny jest miejscem, z którym należy się oswoić i które powinniśmy regularnie odwiedzać. Tylko w ten sposób możemy uniknąć przykrych konsekwencji związanych z permanentnym przekładaniem wizyt u stomatologa.